Lucrurile s-au schimbat în bine după ce Alexandru Covașă a plecat din funcția de purtător de cuvînt al Primăriei Suceava în care-l numise primarul Vasile Rîmbu. De cînd domnul Covașă s-a reîntors în funcțiile de vicepreședinte PNL Suceava și de purtător de cuvînt al acestei formațiuni politice, iar postul de le Primărie a rămas neocupat, comunicarea municipalității s-a îmbunătățit considerabil. Pagina de Facebook a Primăriei conține informații de interes public la zi, iar acestea sînt comunicate într-un mod cît se poate de clar. Unele comunicate sînt prea stufoase, dar măcar acestea există și uneori mai poți citi și printre rînduri. Deci, se poate. Se poate și fără purtător de cuvînt plătit din bani publici, și cu o comunicare decentă. Este loc de mai bine, dar, la cît de praf a fost Primăria Suceava la comunicare în primul an și jumătate de mandat, începutul este promițător.
Ar fi interesant ca acesta să fie primul pas în relația Primăriei cu locuitorii Sucevei. S-ar putea merge la un nivel superior, în sensul că poate Suceava ar funcționa mai bine fără primar și viceprimar. În plus, la buget s-ar face o economie consistentă, pentru că atît primarul cît și viceprimarul cîștigă fiecare mult mai bine decît un purtător de cuvînt. Hai că am glumit. Totuși, se poate încerca fără administrator public al municipiului, funcție ocupată de Irina Vasilciuc, pe care Vasile Rîmbu a adus-o dată fiind priceperea și experiența domniei sale. Numai că atunci cînd a candidat, domnul Rîmbu le-a spus votanților că domnia sa știe și poate, și nu a anunțat că ar avea nevoie de ajutor. Așa, ar fi trebuit să candideze Irina Vasilciuc și să o aleagă lumea direct pe ea. Hai cu plecarea, că poate se descurcă primarul mai bine de unul singur. Pardon, împreună cu viceprimarul de nădejde al domniei sale.






