Vă promisesem că revin cu știri despre ediția aniversară a Festivalului de la Woodstock de îndată ce le voi avea. Faptul că un număr din Jupânu’ a apărut fără această rubrică și că apoi, de Paște, revista nu a ieșit deloc, ar fi cumva o justificare pentru lipsa informațiilor proaspete. Numai că adevărul e cu totul altul, și zău că nu sună bine.
Așadar, după o tăcere totală de mai bine de o lună, săptămîna trecută, site-ul evenimentului și toate celelalte specializate în rock au venit cu știrea bombă: sponsorul evenimentului, Dentsu-Aegis, anunță… anularea festivalului!!! Mai întîi se pune întrebarea: cine e Densu-Aegis? Păi, o companie multinațională (la bază fiind un parteneneriat anglo-japonez) de „media and digital marketing communications”. Adică o chestie pentru care Woodstock ăsta nu prezintă, eventual, decît interes comercial. Altfel spus, de care li se rupe-n paișpe!
Organizatorul principal, Michael Lang (om ajuns la 74 de ani!), cel care a organizat și Woodstock-ul adevărat, cel din 1969, dă o declarație plină de bun simț, din care rezultă că panaramele de la Densu-Aegis n-au decît să se retragă, numai că n-au dreptul să anunțe anularea festivalului care, atenție!… se va desfășura conform planificării!!! Adică între 16 – 18 august, la Watkins Glen. Mai mult, Michael Lang o dă și pe umor, zicînd că totul nu e decît un deja-vu, întrucît și originalul, cel din 1969, s-a confruntat cam cu aceleași probleme, adică fix cu o lună înaintea începerii acestuia, presupusele gazde, cele din Walkill, au anunțat că nu-i mai acceptă, drept pentru care festivalul s-a mutat, peste noapte, la Bethel!
Ar mai fi multe de spus. Aștept cu sufletul la gură continuarea, cu senzația că parcă toată tărășenia are loc la noi, nu în SUA.






