Vişniec la puterea a treia

Primarul Sucevei, Ion Lungu, este hotărît să înfiinţeze un teatru: „Vrem să avem un teatru de sine stătător la Suceava, Teatrul <Matei Vişniec>, o instituţie culturală în subordinea Consiliului Local, dar cu personalitate juridică proprie, conducere proprie şi contabilitate separată, să poată avea o activitate proprie, independentă”. După înfiinţarea teatrului, în funcţia de director va fi numit Matei Vişniec şi se vor juca numai piesele scrise de Matei Vişniec.

 Livada cu Vişnieci