Dacă gospodarii bagă cartofi în porci înainte de Crăciun, Guvernul PSD s-a gîndit să bage bani în judeţul Suceava înainte de alegerile de anul viitor. Senatorul PSD de Fălticeni, Ovidiu Donţu, a anunţat cu mîndrie patriotică locală în glas că Guvernul va aloca nu mai puţin de 47,76 de milioane de lei pentru 82 de proiecte. Domnul Donţu a ţinut să spună că fondurile nu sînt împărţite pe criterii politice: „Finanţările pentru proiectele PNDL sînt acordate de o comisie a Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, împreună cu reprezentanţi ai Băncii Mondiale. Şi vreau să subliniez faptul că sînt finanţate comunităţile locale care au primari din toate partidele politice, nu ca în regimul Băsescu, cînd primeau finanţarea doar primăriile PDL. Este o chestiune tehnică, şi nu politică”. De fapt, este vorba despre o chestiune tehnico-tactică. PSD vrea să-i ademenească pe primarii Opoziţiei, pentru ca aceştia să acopere golurile pe care le vor lăsa primarii PSD, care la alegerile de anul viitor vor trece de cealaltă parte a baricadei politice, nemulţumiţi fiind că în patru ani de guvernare Ponta n-au primit nici un fel de sprijin financiar.
Ministerul Subdezvoltării Regionale





