Ca-n Muppets aşa sîntem noi sucevenii chiar din prima zi acestei luni adică de 1 octombrie am avut senzaţia că a năvălit primăvara şi că sîntem pe 1 aprilie şi că domnul preşedinte de judeţ Cătălin Nechifor vrea să ne ia de papagali şi să ne tragă o păcăleală după aia mi-am dat seama că pentru politicieni 1 aprilie e în fiecare zi ne trîntesc ăştia nişte bărbi nişte minciuni şi nişte braşoave de am ajuns să nu-i mai credem nici chiar atunci cînd vorbesc serios chiar aşa de 1 octombrie Cătălin Nechifor a lansat ei ce credeţi că a lansat poate vă închipuiţi că a lansat o sondă spaţială nema ei bine domnul preşedinte a lansat un nou concept cine-i intelectual ştie ce-i ăla concept cine nu nu conceptul domnului preşedinte se intitulează „Lada de zestre” şi e unul de chintesenţă turistică conceptul constă într-o lădiţă de lemn şi cuprinde în chintesenţa lui un borcănel cu dulceaţă de afine un şîpuşor cu afinată musai tradiţională un ou închistrit un ghiveci cu un pui viu de arbore tisa mînca-v-aş premisa o stemă a judeţului cu magneţel ca s-o poţi pune pe uşa frigiderului o trăistuţă bucovineană aşa cum a primit tanti Nuţi fostă Cocoş de la Georgel Flutur pe cînd a venit ea pe la Suceava şi o hartă turistică a judeţului asta din urmă extrem de necesară mai ales pentru turiştii care se îmbată mangă şi care riscă să nimerească în statul Ucraina vecin şi pretin cică toate suvenirurile astea din „Lada de zestre” vor fi făcute în miniatură ca să fie mici şi drăgălaşe asta-i cam naşpa adică dacă-i dai la un turist machitor fruntaş un şîpuşor minuscul de afinată nu mai calcă ăla în veci prin bătătura Bucovinei măcar afinata asta să fie într-un clondir mai ca lumea să luăm şi nou exemplu de la nemţi unde la Oktoberfest se serveşte bere la metru şi nu în şîpuşoare minuscule acolo o halbă are un litru şi nicidecum nu seamănă cu un degetar sau cu un capac de stilou bre un grup de meseni veseli propune ca în „Lada de zestre” pe lîngă toate ălea să băgăm şi ce avem noi mai original de exemplu cele 2,5 milioane de absenţe pe care tineretul studios le-a acumulat anul trecut ar merge şi cîte o catrinţă obosită sau o pereche de cioareci mîncaţi de molii şi nişte borte de pe drumul Cîrlibaba-Ciocăneşti şi poate încap şi cei aproape 14.000 de şomeri cît are Suceava colegii mei din grupul mesenilor veseli propun ca să punem în fiecare ladă de zestre şi cîte un muc de lumînare de la mormîntul lui Vodă de la Putna ca să nu se mai arunce bunătate de material bisericesc şi în plus să dăm şi o tentă de rafinament istoric lăzii de zestre musai trebuie să introducem în lada cu pricina şi un borcănel cu capac în care să punem cîte o gigacalorie că a ajuns aşa de scumpă drăcia asta că-ţi vine să te încălzeşti numai în cuptorul cu microunde cică „Lada de zestre” va putea fi cumpărată numai de la „punctele de belvedere amenajate în judeţ” punctele astea de belvedere trebuie să fie şi ele un nou concept mă gîndesc că ele sînt situate pe nişte dealuri mai înalte pe care turiştii de vîrsta a treia a patra sau penultima urcă voioşi şi se belvedează la peisajul din jur atît cît pot să vadă şi ei prin dioptriile lor groase şi noi îi pupăm ospitalier la plecare şi le urăm „mai poftiţi pe la noi şi să ne belvedem şi la anul şi la mulţi ani!”.
Alimobil





