Primul pompier al ţării

Ion BurluiColonelul Ion Burlui, ajutat de autorităţile judeţului Suceava să ajungă mare şef la Bucureşti . Comandantul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava, colonelul Ion Burlui, a fost numit şeful tuturor pompierilor din România. Pentru această importantă funcţie, domnul Burlui a fost recomandat de profesionalismul său. Însă, alegerea a fost făcută şi ca urmare a faptului că provine dintr-un judeţ în care autorităţile s-au remarcat de-a lungul timpului prin intervenţii pompieristice în toate domeniile.

Oficiul de Stat pentru Intervenţii şi Mărci