Dacă-i tradiţie, tradiţie să fie

Preşedintele PNL al CJ Suceava, Gheorghe Flutur, a anunţat că, în acest an, pentru prima dată, Festivalul obiceiurilor de iarnă va fi unul internaţional, pentru că la el vor participa şi formaţii din Ucraina. Acesta ar fi fost şi mai internaţional dacă pe lîngă fraţii de la Cernăuţi ar fi venit şi fraţii noştri de peste Prut. Domnul Flutur este mîndru pentru că „Bucovina are ceva care cam dispare din Europa. Aceste obiceiuri tradiţionale, care în alte părţi sînt făcute de echipe plătite. La noi sînt naturale, le avem în satele noastre şi de aceea trebuie să devină un obiectiv turistic”. Turişti de pe întreg globul vor veni să stea la gard şi să se uite la săteni cum joacă şi cum fac ca ursu’, ca ţiganu’ şi ca sanitaru’, dar numai cu condiţia să fie lăsaţi şi să se uite pe geam atunci cînd bărbatul venit beat acasă îşi încinge nevasta. Pentru că şi asta tot de tradiţie ţine.    

 CoLinda Evangelista