Subsemnatul Ion Lungu, primarul în exercițiu al municipiului Suceava, mă declar aproape deloc surprins de ceea ce s-ar dori articolul „de fond” al ultimului număr (unde n-ar da Domnul să fie chiar ultimul!?) din Jupânu`, intitulat fără sens „Căile Finisate Române”, ceea ce cred eu că s-ar fi dorit o trimitere la abrevierea „CFR”, dar după ce am citit articolul, cred că mai logic ar fi fost să-l intitulați „Căile Finanțate Române”, dacă tot vă freacă grija de banii cu care să transformăm Gara Ițcani în muzeu.
Să o luăm pe rînd. Mai întîi ziceți că nu e nevoie ca parlamentarii suceveni să-mi urmeze îndemnul de a cere bani de la Ministerul Transporturilor pentru reabilitarea Gării Ițcani. Eu nici nu mă aștept să ceară ceva ăia de la Ciuma Ro… ăăă, pardon, de la guvernare, zic, partenerii noștri devotați, întrucît la Transport e chiar un ciumat…, ăăă, pardon, un domn de la PSD, Grindeanu, pe care îl citați corect, care tocmai s-a scăpat pe gură că ar vrea să dea gările la autoritățile locale. Acu` stau și mă întreb la cît or fi fixat șpaga ca să le dea… dar asta să nu publicați, că doar am gîndit-o, nu am și spus-o.
Partea cea mai încurcată e cînd vorbiți de „linia de finanțare”, citîndu-l pe dl. Emil Ursu, care vorbește de bani europeni, dar îl arătați tot pe dînsul în poză, lîngă o linie de tren. Poate că domnia sa crede că aia e chiar linia de finanțare. Mă văd silit să îl dezamăgesc: mai degrabă poate găsi finanțare domnul celălalt din fotografie, cel echipat cu o lopată, că pentru finanțare trebuie săpat, nenică, nu glumă! Însă mai în spate se vede și un al treilea care, după gestul cu mîna dreaptă, pare că face semnul de „O.K.!”. Mai mult ca sigur că e cel care a luat deja banii pe studiul de prefezabilitate, deci pentru el e O.K. Iar după ce i-o lua și pentru ăla de la fezabilitate, abia atunci poa` și dl. Ursu să-și pună salopeta de căutător de finanțări. Prin 2089.
Primarul Sucevei Ion Lungu, căutînd finanțatori tot mai asiduu



