Ceaţă la Iaşi, bucurie la Suceava

Să vorbim un pic despre cea mai mare realizare a Consiliului Judeţean în epoca Nechifor, care în acelaşi timp reprezintă şi cel mai mare eşec al administraţiei conduse de liderul PSD Suceava. Pentru a arăta dimensiunea dezastrului am primit un ajutor nesperat din partea directorului Aeroportului „Ştefan cel Mare”, Ioan Măriuţa, care a declarat pentru presa locală că în primele două luni de la redeschiderea aeroportului, care s-a produs pe 24 octombrie 2015, acesta a realizat venituri de aproape 8.500 de euro. Aeroportul, care are contract doar cu „Tarom”-ul şi numai pentru două curse săptămînale, a făcut cei mai mulţi bani din cursele care nu au putut ateriza la Iaşi şi la Bacău, din cauza ceţii. 8.500 de euro ajung doar pentru plata cîtorva dintre mulţii salariaţi pe care-i are aeroportul aflat în subordinea Consiliului Judeţean Suceava. Dacă mai adăugăm şi faptul că lucrările de modernizare a aeroportului de la Salcea au costat 32,5 milioane de euro, se poate observa că investiţia este una total ratată. Pentru a îmbunătăţi substanţial situaţia, domnului Măriuţa nu-i rămîne decît să-i solicite Înalt PreaSfinţiei Sale Pimen, pe care îl cunoaşte de cînd acesta a condus soborul de preoţi la slujba de sfinţire a aeroportului modernizat, să se roage ca la Iaşi şi la Bacău să fie ceaţă în permanenţă.

Elice în Ţara Minunilor