Preşedintele PSD al CJ Suceava, Cătălin Nechifor, n-a reuşit să termine gropile ecologice de gunoi de la Moara şi de la Pojorîta, şi încearcă să fugă de răspundere spunînd cu nonşalanţă că proiectul „nu este al Consiliului Judeţean”. Începem prin a-l felicita pe preşedintele PSD al Consiliului Judeţean Suceava, Cătălin Nechifor, pentru că proiectul cu fonduri europene privind modernizarea aeroportului de la Salcea s-a încheiat la timp şi că nu au fost aplicate corecţii financiare. Bravo lui, bravo lui, bravo preşedintelui! Bravo şi firmelor care au lucrat, bravo şi managerului de proiect, Marius Grosu, bravo şi directorului aeroportului, Ioan Măriuţa. În cadrul conferinţei de presă în care s-a vorbit despre marea realizare a administraţiei Nechifor, domnul Măriuţa s-a lăudat că mai multe avioane care n-au putut ateriza pe aeroportul din Iaşi au venit la Suceava, pe proaspăta pistă elastică. Avioanele zburau din Italia, Germania şi Anglia. Ioan Măriuţa ar fi făcut mai bine dacă ar fi tăcut din gură, pentru a nu sublinia diferenţa enormă dintre aeroportul de la Iaşi şi aeroportul de la Suceava, care, în ciuda investiţiilor consistente, are contract doar cu „Tarom”-ul şi pentru numai două curse săptămînale pe relaţia Bucureşti. Două curse care, în numai cîteva săptămîni, au devenit numai una, pentru că aşa a hotărît compania aeriană de stat în stat „Tarom”, în faţa căreia conducerea judeţului nostru nu are nici un cuvînt de spus.
Scurtă introducere. „Autoritatea de Management pentru POS Mediu este departamentul din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice responsabil de gestionarea fondurilor structurale alocate sectorului de mediu”. Ia să vedem noi ce scrie pe pagina oficială a POS Mediu, www.posmediu.ro, referitor la proiectul intitulat „Sistem de management integrat al deşeurilor în judeţul Suceava”: „Proiectul constă în investiţii în sectorul de gestionare a deşeurilor solide, incluzînd închiderea depozitelor urbane neconforme de deşeuri. Proiectul cuprinde toate măsurile necesare privind separarea, colectarea, transportul, transferul şi tratarea, cu elemente de reciclare şi compostare şi depozitarea deşeurilor. În paralel, depozitele urbane de deşeuri existente, dar neconforme, vor fi închise şi reabilitate. Obiectivul proiectului este implementarea sistemului de management integrat al deşeurilor solide la nivelul întregului judeţ, în scopul conformării cu obligaţiile asumate în Tratatul de Aderare şi obiectivele stabilite prin POS Mediu. În cadrul proiectului sînt incluse următoarele componente: – construcţia a două noi depozite de deşeuri la Moara şi Pojorîta (primele celule cu o capacitate de 1,38 milioane tone, respectiv 0,39 milioane tone); – închiderea şi reabilitarea a șapte depozite de deşeuri neconforme (Suceava, Rădăuţi, Gura Humorului, Fălticeni, Siret, Vatra Dornei şi Cîmpulung Moldovenesc); – construcţia a trei staţii de transfer la Rădăuţi (40.575 t/an), Fălticeni (27.544 t/an) şi Cîmpulung Moldovenesc (11.197 t/an) şi modernizarea a două staţii de transfer existente la Gura Humorului (16.691 t/an) şi Vatra Dornei (11.787 t/an); – construcţia unei staţii de sortare la Moara (28.600 t/an); – furnizarea unei unităţi de compostare individual în zonele suburbane şi rurale şi de tocătoare pentru compostarea in-situ a deşeurilor din parcuri şi grădini; – asistenţă tehnică şi supervizare a lucrărilor (incluzînd măsuri de publicitate şi conştientizare a publicului în vederea reducerii cantităţii de deşeuri sau separarea materialelor reciclabile şi a deşeurilor biodegradabile la sursă)”. Ne scuzaţi că v-am împuiat capul cu atîtea date, dar am vrut să fim cît mai exacţi. Buuun. Valoarea proiectului este de 51.761.571 euro, valoarea eligibilă conform POS Mediu fiind de 44.714.352 euro. Contribuţia beneficiarului este de 2.991.690 de euro. La finele anului trecut, preşedintele PSD al Consiliului Judeţean Suceava, Cătălin Nechifor, a pus mîna pe pisica neagră care stătea leneşă pe canapea din biroul său şi a aruncat-o în curtea primăriilor, pe care le-a ameninţat din nou că le dă în judecată pentru că nu şi-au plătit contribuţia la proiectul care, chipurile, nu ar fi al Consiliului Judeţean: „Din cauza unora sîntem în situaţia ca proiectul să nu se încheie şi să suferim toţi. Nu putem forţa pe nimeni să plătească, potrivit legii, raporturile dintre Consiliul Judeţean şi primării şi consilii locale sînt de coordonare şi colaborare. Şi atunci, mergem în instanţă. Nu avem banii în cont, nu putem face plata finală. Proiectul acesta nu este al Consiliului Judeţean, deşeurile sînt produse în comunităţile locale”. Şi bla-bla-bla, şi iarăşi bla-bla-bla. Domnul Nechifor umblă cu pinocherii atunci cînd spune că proiectul privind gestionarea deşeurilor nu este al Consiliului Judeţean, din moment ce pe pagina oficială www.posmediu.ro scrie clar că beneficiarul lucrărilor este fix Consiliul Judeţean, instituţia în fruntea căreia se află fix domnia sa. Mai trebuie adăugat că documentul privind finanţarea proiectului a fost semnat pe data 11.04.2011, pe vremea cînd la conducerea administraţiei judeţene se afla liderul PDL de atunci, Gheorghe Flutur. Deci, administraţia Nechifor nu a fost în stare să termine un important proiect care avea şi finanţare. Conform caietului de sarcini, lucrările trebuiau finalizate pe data de 31.12.2014. A trecut un an de atunci, iar Cătălin Nechifor continuă să dea vina pe alţii şi să nu-şi asume în nici un fel eşecurile de care administraţia sa este direct răspunzătoare.






