Prefectul ALDE al Sucevei, Constantin Harasim, se pregăteşte să părăsească terenul. Se încălzeşte pentru a-i lua locul rezerva PNL Daniel Cadariu. Mai ţineţi minte că o perioadă destul de lungă de timp, municipiul Rădăuţi nu a avut conducere, pentru că primarul Aurel Olărean fusese suspendat din cauza unei anchete DNA, iar Consiliul Local fusese dizolvat din pricina activităţii defectuoase? Şi mai ţineţi minte că şefii de la Judeţ şi parlamentarii de Suceava stăteau cu mîinile în sîn şi că singurul care a pus mîna pe pix şi a scris un proiect care să deblocheze, cumva, situaţia a fost mehedinţeanul uneperist Eugen Nicolicea, la vremea aceea ministru pentru Relaţia cu Parlamentul? Numai că, după numirea unui secretar cu atribuţiuni de primar, lucrurile în cadrul administraţiei rădăuţene nu au mers cum ar fi trebuit. De aceea, au început să se caute alte soluţii. Unul dintre cei care au prins a se agita a fost prefectul ALDE, apoliticul Constantin Harasim, care a organizat o întîlnire cu parlamentarii. Mai ţineţi minte că la acea întîlnire au fost prezenţi aproape toţi parlamentarii PNL şi că din partea parlamentarilor PSD a răspuns prezent doar senatorul de Dorna, Neculai Bereanu? (Între timp, situaţia la Rădăuţi s-a rezolvat, municipiul avînd consiliu local şi un viceprimar cu atribuţii de primar). Şi-acum vestea bună pentru domnul Harasim: din informaţiile noastre, PNL nu vă va schimba din funcţia de prefect. Cum care-i legătura între PNL şi Guvernul de tehnocraţi, în subordinea căruia de află prefecţii? Păi, întrebaţi-l pe preşedintele Klaus Iohannis. Aşadar, chiar dacă PSD vă vrea de mult capul, domnule Harasim, puteţi să vă petreceţi liniştit sărbătorile de iarnă. Din cîte ştim noi, şi de Paşti veţi avea linişte, PNL intenţionînd să vă înlocuiască abia după alegerile locale din 2016.
Surse bine informate susţin că PNL nu vrea să-l schimbe din funcţie pe Constantin Harasim, deoarece acesta are relaţii mai mult decît amicale cu cel puţin unul dintre liberalii importanţi ai Sucevei. Totodată, domnul Harasim nu i-a deranjat cu nimic pe primarii PNL şi nici pe şefii de instituţii publice rămaşi în scaune de pe vremea cînd la guvernare se afla PDL. Nici directorii puşi de PNL în epoca USL nu avut probleme cu prefectul. Apoi, PNL este satisfăcut că domnul Harasim le stă ca un os de peşte în gît psediştilor, în special primarilor care i s-au plîns şefului lor de la Judeţ, Cătălin Nechifor, că prefectul îi „asasinează” cu tot felul de solicitări birocratice. Şi, totuşi, PNL nu-l va ţine pe Constantin Harasim în funcţie la nesfîrşit. Liberalii vor să-i mulţumească domnului Harasim pentru tot ce-a făcut şi să-l trimită acasă sau mai bine zis într-un alt post călduţ, imediat după alegerile locale, pe care speră să le cîştige. Liberalii suceveni vor să atace alegerile generale cu un prefect de-al lor. Pentru funcţia de prefect, PNL îl are pus deoparte pe Daniel Cadariu, unul dintre cei mai încredere oameni ai preşedintelui Organizaţiei Judeţene Suceava a PNL, Gheorghe Flutur. Vă reamintim că pe vremea cînd domnul Flutur era preşedintele Consiliului Judeţean, pedelistul Cadariu era adjunctul acestuia şi nu mişca în front fără voie de la şeful său. Aşadar, am început cu o veste bună pentru aldeistul Harasim şi încheiem cu o veste la fel de bună pentru liberalul Cadariu: veţi fi prefect, domnule! Asta, dacă nu se întîmplă vrea catastrofă care să-l îndepărteze prea tare de PNL pe primul tehnocrat al ţării, Klaus Iohannis.






