
PDL i-a dat demisia lui „Irimie la primărie!” pentru a-i face loc lui „Balan, primar!” Vineri, 7 iunie 2013, Biroul Permanent Judeţean al PDL Suceava a luat act de solicitarea medicului ginecolog Cristian Irimie de a demisiona din funcţia de preşedinte interimar al Organizaţiei Municipale Suceava a PDL. După spusele liderului Organizaţiei Judeţene Suceava a PDL, senatorul Gheorghe Flutur, fostul ministru secretar de stat în Ministerul Sănătăţii ar fi demisionat din motive personale. Domnul Irimie primise funcţia de conducere din partea pedeliştilor cu numai cu 56 de zile înainte de a renunţa la ea. Pe 12 aprilie, Cristian Irimie preluase preşedinţia partidului de la democrat-liberalul Lucian Harşovschi, fost viceprimar al Sucevei în perioada 2008-2012, care a devenit şef după ce Ion Lungu a renunţat la funcţie la puţin timp după ce, în vara lui 2012, a cîştigat cel de-al treilea mandat de primar al Sucevei. Tot vineri, 7 iunie, cu unanimitate de voturi, Biroul Judeţean Permanent al PDL Suceava l-a numit în funcţia de preşedinte al Organizaţiei Municipale Suceava a PDL pe secretarul general al partidului la nivel judeţean, Ioan Balan, care se află la al doilea mandat de parlamentar. După îndepărtarea din funcţie a lui Cristian Irimie şi înscăunarea lui Ioan Balan, Gheorghe Flutur a declarat: „La cea mai importantă organizaţie din judeţul Suceava a fost desemnat un om care ştie să se organizeze şi care a cîştigat toate alegerile la care a participat”.
În anunţul făcut de senatorul Gheorghe Flutur se arată că medicul Cristian Irimie şi-a dat demisia din fruntea Organizaţiei Municipale Suceava a PDL din motive personale. Cum în diferite de medii se ştie că domnul Irimie suferă de o anumită boală, mulţi suceveni s-ar putea gîndi că acesta s-a retras fiindcă nu se simte prea bine. Ţinem să-i liniştim pe toţi cei care cred acest lucru: starea de sănătate a lui Cristian Irimie este din ce în ce mai bună. Însă, e adevărat că domnul Irimie se simţea din ce în ce mai rău ca preşedinte al PDL. Asta, pentru că şi-a format o echipă de conducere care chiar vroia să facă treabă şi care nu putea fi controlată din exterior. Lucrul acesta l-a îngrijorat pe deputatul Ioan Balan, care a crezut că domnul Irimie va fi un preşedinte uşor de manevrat. Un preşedinte bun de arătat electoratului, dar care să execute întocmai şi la timp ordinele. Ioan Balan s-a temut că, pînă la alegerile locale din 2016, echipa lui Cristian Irimie îşi va fi consolidat poziţia atît de mult încît domnia sa nu ar mai fi putut să aibă nici un cuvînt de spus în alcătuirea listei electorale. Cel mai tare şi mai tare deputatul Balan s-a temut că doctorul Irimie va dori să candideze la primărie. Lui Cristian Irimie i s-a sugerat să demisioneze pentru că Ioan Balan este cel care vrea să fie candidatul PDL pentru funcţia de primar al Sucevei la alegerile din 2016. De regulă, la primărie candidează preşedinţii de organizaţii. Apoi, o campanie electorală începe cu mult înainte de alegeri. Ioan Balan a preluat acum preşedinţia PDL pentru a fi din ce în ce mai vizibil şi pentru a avea suficient timp să facă opoziţie la primarul Ion Lungu. De-acum încolo este limpede că, dată fiind dorinţa domnului Balan de a-i lua locul domnului Lungu, deputatul le va ordona consilierilor locali PDL să se opună tuturor proiectelor primarului şi să-l critice pe acesta de fiecare dată cînd vor avea ocazia. Deci, Cristian Irimie nu şi-a dat demisia din motive personale, ci din motive de persoană. Persoana fiind Ioan Balan.






