Guvern nou, spitale mai multe

Mulţumită deputatei PSD de Suceava, Maricela Cobuz, aflăm lucruri noi. De pildă, că anul acesta vor demara „execuţiile pentru spitalul republican, pentru cele cinci spitale regionale (Timişoara, Constanţa, Galaţi, Tîrgu Mureş şi spitalul metropolitan din Bucureşti). Vor demara execuţiile pe naiba, dacă prin execuţie doamna Cobuz înţelege ceea ce înţelegem şi noi, adică săparea fundaţiilor şi începerea construcţiei clădirilor. Dar altceva vrem să spunem. Spitalul republican şi cele trei spitale regionale din declaraţiile ministrei PSD a Sănătăţii, Sorina Pintea, s-au transformat în declaraţia politică a deputatei PSD într-un spital republican şi în cinci spitale regionale. Probabil că Maricela Cobuz ştie ceea ce noi nu ştim: că urmează ca PSD să-şi schimbe din nou Guvernul, iar în noul program de guvernare care va fi prezentat de noul ministru al Sănătăţii să fie trecute cinci spitale regionale.

MariCella Delasuceava