Subsemnații, lucrători ai Ministerului de Interne, cunoscuți sub denumirea de ”mascați”, considerăm că în articolul de pe pagina 1 din ultimul număr al Jupânului, intitulat ”Mascații, la Marginea, în căutare de comori dacice”, s-au strecurat unele inadvertențe (că virgulă cînd dăm noi replica folosim cuvinte frumoase, ca acesta, care înseamnă de fapt ”minciuni ordinare”, cu care intoxicați cititorii nevinovați), drept pentru care vă rugăm să publicați următoarele: mai întîi, spuneți că ”mascații au plecat cum au venit”, ceea ce e cumva de apreciat, în sensul că nu ați folosit vorba aia din popor, care zice că ”au venit boi și au plecat vaci”.
Deci: am venit, am constatat și am plecat, dar am adunat dovezi, adică ni s-au confirmat toate bănuielile cum că acolo s-au dezgropat vestigii d-alea importante, valoroase poate de `j` de ori mai mult decît coiful ăla dispărut, dar cine poate ști!? Dovadă e chiar faptul că n-am găsit absolut nimic la sediul Asociației ”Pămînt strămoșesc”, adică ce au dezgropat au și vîndut imediat! Asta-i dovada fărădelegii: nu mai era nimic, totul s-a vîndut. Pe de altă parte, cînd vorbiți de ”pămînt strămoșesc”, ziceți că ar putea adăposti comori dacice. Nu, domnilor ziariști: istoria noastră merge în trecut mult dincolo de Gerula și ai lui, alea din vremea lor sînt așa, pentru fraierii de olandeji, da` noi, care le avem cu istoria, ne gîndim că putea fi vorba de ceva mult mai vechi, poate chiar niște dinozauri, ihtiozauri și tyranosauri în miniatură, confecționați de strămoșii de atunci, din paleolitic.
Asta credem noi că au găsit și au vîndut ăia cu asociația lor. Ca să scape de pîrnaia binemeritată, ar trebui să mai sape, să mai găsească piese ca alea deja vîndute și să ni le aducă la secție, ca să știm ce să punem polițiile surori din întreaga lume să căute. Că altfel, o să cerem să-i condamne pe baza a ce nu s-a găsit, deci e clar că s-a vîndut!
Polițiști din trupele mascate, căutînd piese furate