Criticile şi diacriticele

Ca să nu se plictisească pe drum, dar şi avînd convingerea că nu a uitat cum se face o compunere de clasa a III-a, preşedintele PSD al CJ Suceava, Cătălin Nechifor, a scris săptămîna trecută un text pe care l-a urcat pe pagina sa de Facebook, text pe care-l publicăm fix aşa cum a fost el conceput de autor: „Pe drum spre Vatra Dornei. Avem o situatie dificila in municipiu, centrala termica nu mai functioneaza in parametri (din cele doua cazane pe rumegus construite in 2004, unul se pare ca nu mai functioneaza, iar cel de al treilea cazan, pe CLU, consuma circa 500 l/h). Situatia nu e tocmai buna, deja in casele dornenilor temperatura a scazut simtitor si o alta problema majora este numarul mare de turisti sositi in statiune (multi dintre ei au venit din Republica Moldova si Ucraina pentru a sarbatori Craciunul pe stil vechi). Ajung in circa doua ore, se circula un pic mai greu datorita iernii, dar utilajele sunt pe traseu si isi fac treaba. Maine, la 8 dimineata, voi fi la centrala termica pentru a evalua situatia si a vedea ce solutii putem gasi”. Uf, ce s-ar face oare judetul asta fara domnul Nechifor? Ma scuzati ca scriu fara diacritice, dar o fac din respect fata de domnul presedinte. Nu va fie frica sa folositi diacriticele, domnule Catalin Nechifor, pentru ca acestea nu au nici o legatura cu criticile care vi se aduc din varii motive, asa ca nu au cum sa va faca rau. Pe de alta parte, domnule Nechifor, sa stiti ca se circula greu din cauza iernii, si nu datorita iernii. In rest, va tinem pumnii in continuare, ca sa puteti rezolva toate problemele judetului. Si spor la scris!   

Gazeta Sporurilor