Un neamţ da, altul ba

Nu mai e nevoie să vă povestesc despre drama, chiar tragedia, pe care am traversat-o în decurs de numai vreo cinci zile, al cărei început a fost egalul cu Valencia de pe Bernabeu, finalul constituindu-l halucinantul 1 – 1 cu Juventus, tot acolo. Din start trebuie spus că în fiecare din meciuri Real putea să înscrie, numai în prima repriză, 4 – 5 goluri. Cu Valencia a avut patru bare şi un penalty ratat, iar în loc de 5 – 0, la pauză tabela arăta 0 -2, Valencia trecînd de fix două ori de linia de centru! Cu Juventus, mai al dracu’: am condus cu 1 – 0, dar rezumatul din pauză a prezentat cele 11 ocazii mari de gol ale Real-ului, ceilalţi avînd în total… una bucată şut la poartă! Cu toate acestea, Real a reuşit să fie eliminată din ambele competiţii, Champions’ League avînd deja stabilite finalistele, iar în campionat ar fi absurd să crezi că Barca poate lua două bătăi la rînd în ultimele două etape. La final de sezon catastrofal, ce concluzii s-ar putea desprinde? Adică dincolo de psihozele lui CR7, de accidentările pe bandă rulantă ale lui Bale, Modrici, Benzema, de apărarea, prin tradiţie, inexistentă, de eliminările sau penalty-urile (făcute, nu înscrise!) marca Sergio Ramos. Cea care îmi vine prima în minte este prezenţa celui mai grotesc de rudimentar neamţ pe care l-am văzut vreodată pe gazoanele planetei, numitul Toni Kross, a cărui legătură cu fotbalul-spectacol, marcă înregistrată a Real-ului, este cam cît ar avea şi Bănel Nicoliţă dacă ar ajunge acolo. Acest frînar al jocului Real-ului ocupă un loc pe care, pînă la el, s-au perindat Ozil şi Di Maria, ca să nu mai vorbesc de Figo sau Zidane! Mai e nevoie de alte argumente? Culmea e că dacă dă Domnul şi scăpăm de ţărănoiul ăsta (nu e metaforă, individul s-a născut într-un sat din … Republica Democrată Germană!, în 1990, pe cînd Germania încă era divizată), salvarea o văd venind de la alt neamţ. Se numeşte Jurgen Klopp, este băiat de la oraş (Stuttgart) şi pare numai bun pentru a reinstaura la Real demenţa aia ofensivă pe care Ancelotti nu cred că a înţeles-o. Vorba e: cum naiba scapă neamţul ăsta de ălălalt, care cică are contract pînă-n 2019? Poate vreo intrare mai aspră a lui Ramos sau Pepe la un antrenament…