Care-i mai fraier?

Mijlocul săptămînii trecute ne-a adus în ecrane, într-un interval mai scurt decît o zi întreagă, trei echipe de la care fanii devotaţi, dar şi spectatorii mai puţin înfierbîntaţi aşteptau nişte victorii dacă nu la scor, atunci măcar convingătoare, care să (re)confirme forma, valoarea şi dorinţa de performanţă a fiecăreia dintre ele, la nivelul competiţiilor în care sînt angrenate. Miercuri la prînz, balul ăsta trist a fost deschis de Foresta, care după o repriză în care şi cu mult noroc a ajuns să conducă cu 3 – 1 într-o deplasare care se anunţa dificilă înainte de începerea partidei, a avut apoi, în repriza a doua, şanse cît pentru un 7 – 1 fără emoţii. A ratat tot ce se putea rata, ba încă mai mult de atît! Iar la urmă, în vreo patru minute, a luat două boabe de tot hazul/necazul, astfel încît nenorocitul de 3 – 3 a ajuns să ni se pară o mare performanţă, din moment ce ăilalţi au ratat, chestie de centimetri, şi golul al patrulea, cînd mai erau vreo 20 de secunde. Pe înnoptate, la capătul ălălalt al Europei, marea mea iubire, Real de Madrid, avea de îndeplinit formalitatea de a o bate pe Villareal, prilej cu care l-ar fi bătut chiar pe Pep Guardiola, ba şi pe Barcelona ca bonus, întrucît tocmai egalase recordul acestora de 16 victorii consecutive în campionat, datînd din 2011. Numai că, asemenea Forestei, care n-a putut lega a şasea victorie consecutivă, nici Real n-a reuşit-o pe a 17-a, smulgînd un egal chinuit, chiar pe Bernabeu, în faţa unora pe care, din 100 de meciuri la rînd, i-ar bate probabil de măcar 99 de ori. În ziua următoare, joi, echipa românească aflată în cea mai bună formă, Steaua Bucureşti, urma să-i administreze o corecţie soră cu moartea unui CFR Cluj, aflat măcar în colaps, dacă nu chiar în moarte clinică, ba şi pornit la luptă cu un – 6 puncte drept sancţiune, care nu se poate să nu le fi marcat psihic evoluţiile clujenilor. Însă şi aici, ca şi în celelalte două meciuri, Steaua n-a suflat, ba se poate considera fericită că a scăpat cu 1 – 2, cel mai bun de pe teren fiind portarul Stelei. Vă rog un lucru: nu extindeţi comparaţia dintre Foresta şi celelalte. Era vorba doar despre cît de fraieri pot fi cu toţii într-o zi.